Ako zvládnuť beh horúčavách – 6 tipov

V týchto dňoch naozaj aktuálna téma, tak sme sa rozhodli priniesť Vám zopár tipov, ktoré by Vám mohli spríjemniť behanie v trópoch. Keďže beh je už pre väčšinu z Vás nutnosťou, nemôžete si povedať, že kvôli vysokým teplotám nikam nevybehnete týždeň, alebo dva. Jednoducho idete za každého počasia …

Takže ako predísť zlým pocitom pri behu v horúčave?

Dobre sa zavodnite
Neznamená to dobre sa napiť pred samotným behom. To by  naopak mohlo len uškodiť. Ak viem, že dnes chcem ísť behať pijem zvýšené množstvo tekutín už možno večer pred tým. V deň behu už pokiaľ možno od rána niečo „pocuckávam“. Radšej menšie množstvá tekutiny s väčšou pravidelnosťou.  Cca. polhodinu pred behom už nepijeme väčšie množstvo tekutín. Najjednoduchší indikátor dobrého zavodnenia je farba moču. Čím je priehľadnejší, tým lepšie.

Zoberte si potrebnú výbavu
Super vec je šiltovka. Ak bežíte dlhšie, neriskujete úpal a nahradí aj slnečné okuliare. Oblečenie samozrejme funkčné bežecké, možností je veľa. Odporúčame radšej svetlejšie farby. Tmavé oblečenie zdvojnásobí efekt slnečných lúčov a to nám fakt netreba. V prípade že je naozaj horúce, zoberte si aspoň raz toľko tekutín ako nosíte obvykle.

Vyhnite sa poludňajšiemu slnku
Okolo obeda zvyknú teploty kulminovať. Ak sa dá vyhnite sa času 3-4 hodín, kedy bývajú počas dňa spravidla teploty najvyššie. To neplatí pre tých, ktorí trénujú napr. na preteky kde sa očakávajú vysoké teploty. Tí by práve naopak mali trénovať iba vtedy keď je najväčšia páľava J

Nepredceňujte sa
Aj napriek tomu, že si myslíte, že ste na tom bežecky dobre, začnite radšej nižším až výletným tempom. Nech už sa chystáte na dlhší, alebo kratší beh, vždy je lepšie v teple začať pomaly a skončiť v rýchlejšom tempe. Platí to aj keď sa na začiatku cítite dobre. Teplo z Vás dokáže „vysať“ všetku energiu za chvíľu.

Využívajte prírodné osvieženie
Okrem vody, gélov a iných prostriedkov, môžete na osvieženie používať aj okolie v ktorom bežíte. Snažte sa bežať čo najviac po tienistých miestach. Využívajte všetky potoky, rieky, nádrže, vodné plochy popri ktorých bežíte. Ovlažte sa kde sa tá. Opláchnite si tvár, šiju, nohy prípadne aj šiltovku (pokrývku hlavy) v hocijakom potoku. Prípadne obetujte 2-3 minúty , vyzujte topánky a namočte nohy napr. do potoka. Tá pauza za to stojí…Prípadne si vyjdite niekam na hrebeň bežať začnite až tam. Vo výške cca 1500 m bude teplota príjemnejšia aj počas tých najväčších hicov.

Vezmite so sebou parťáka/parťákov
Vo dvojici, alebo v skupine sa Vám bude v horúčave lepšie trpieť ako samému J.

Dúfame, že aspoň niečo z vyššie uvedených tipov Vám pomôže, keď vybehnete počas horúcich letných dní.