Membránová bunda pre minimalistov – Raidlight Extreme Jacket

K tejto fukerke s membránou som sa dostal na začiatku jesene, čo sa na dané ročné obdobie určite hodilo a bundička dostala ihneď po rozbalení poriadne zabrať. Aké je zhrnutie mojich dojmov z používania?

V poslednom čase (pár rokov) som dosť zaťažený na minimalizmus, takže keď som sa dozvedel o membránovej a ešte k tomu minimalistickej bežeckej bunde, okamžite som si povedal, že ju musím mať, skúsiť, otestovať …

 
V teréne …

Keď mi prvýkrát prišla „pod ruky“ povedal som si fajn, skladnosť určite nebude problém (stlačiť sa dala aj do dlaní a zbaliť sa dá do vrecka viď. foto), kapucňa má presne taký tvar, ako mám rád (žiadne zipsy, alebo možnosť ukrytia do límca) plus ďalšie mini-vychytávky, boli znateľné… Neostávalo nič iné, len vyskúšať.


Zložená bunda. Pre ilustráciu porovnanie s malými pohárikmi. V pohároch je samozrejme voda a ionťák 🙂 

Ako som testoval …
Prvý kontakt bol super, pretože bunda hneď na prvý pocit dobre sadla. Rukávy dostatočne dlhé, zadný diel zakrýval akurát kríže. Veľkosť som zjavne trafil J.  Po rozbehu som začal oceňovať ďalšie vychytávky. Na koncoch rukávov sú pútka na palce. V prípade, že by fučal hlavne protivietor, zafixujem rukáv o palec a a vietor mi rukáv určite „nevyhrnie“. Ďalšou pikoškou je priehľadný koniec na ľavom rukáve. Dôvod jednoduchý – môžeme aj bez vykasávania rukávu kontrolovať údaje na hodinách, bez ktorých sa už dnes skoro žiadny bežec nezaobíde, ako tak sledujem … 🙂 . Pri intenzívnom behu sa  tento priehľadný koniec trochu zahmlil, ale údaje z hodiniek boli v každom prípade lepšie čitateľné ako cez nepriehľadný rukáv. Dve akurátne veľké vrecká po bokoch, pričom do jedného z nich sa dá vetrovka komplet „spakovať“. Počas extrémnejšieho počasia ma chránila membrána od Raidlightu. Nazvali ju MP+. V tomto prípade s parametrami 15 000 mm nepremokavosť a priedušnosť 20 000 kg/m2/24hod. Povedané ľudskou rečou – vhodné na beh aj v miernom daždi a v priemernom tempe. Lejak a rýchle tempo už membrána nestíha, tak ako to už v takomto prípade nestíha žiadna membrána.  Bunda je teda absolútne postačujúca aj ako povinná výbava na bežecké ultra-preteky. Pre mňa osobne sa asi najlepšou kamarátkou stala kapucňa. Má super tvar a dá sa stiahnuť v 3 bodoch. Teda dobre chráni počas vetra, zároveň nepadá do očí a nebráni tak výhľadu pri behu alebo lyžovaní v členitom teréne.

Používaná bola hlavne v extrémnejších podmienkach

Posťahovaná kapucňa skvele sedí na hlave a nebráni vo výhľade

Pútka na palec na konci rukávu

Do tohoto vrecka sa dá bunda zložiť

Priehľadný koniec ľavého rukávu, kvôli sledovaniu údajov na hodinkách aj počas aktivity

Bunda sa dá v pohode používať aj celoročne. Ja osobne som ju používal/testoval na jeseň a v zime. Testovaná bola počas behu, skialpu aj na bežkách. Treba povedať, že ja osobne som ju používal ako vrchnú vrstvu v tých najextrémnejších podmienkach, pretože zatiaľ pomerne dobre znášam chlad a pokiaľ sa hýbem, bunda tohto typu mi stačí aj keď je aspoň  min. – 5 celziov a viac dosť fučí… ale uznávam, že v tomto vnímaní chladu som ak trochu mimo priemer J Každý to má samozrejme individuálne a dosť z Vás by ju určite využilo aj v iných podmienkach. V mojej výbave je a bude určite aj za menej extrémnych podmienok, aj keď ju možno ani nevytiahnem. A čo Vy?

V ponuke máme pre:

MINIMALISTOV: https://www.vsetkonabeh.sk/produkt/raidlight-extreme-jacket/

aj

MINIMALISTKY: https://www.vsetkonabeh.sk/produkt/raidlight-extreme-jacket-lady/