Začínate s dlhšími behmi v teréne? Povzbudíme Vás!

Ahojte,  v týchto pár riadkoch si dávam za úlohu povzbudiť tých z Vás, čo „koketujete“ s tým, že by ste možno aj: behali viac, ďalej, dlhšie, alebo vyššie…Možno ste to už skúšali a nedopadlo to dobre.

Tento pocit dôverne poznám a v tomto článku by som Vás chcel z pohľadu jedného z Vás – čiže amatérskeho bežca, povzbudiť, aby ste to buď skúsili (ak o tom uvažujete), alebo v tom pokračovali (ak ste skúsili, ale nedopadlo to dobre). Dopredu sa ospravedlňujem všetkým, čo sa pri behaní  neriadia iba pocitmi, ale faktami, fyziológiou, alebo chémiou.

V prvom rade by som Vás chcel pripraviť na, to že prvé „dlhé“ kilometre budú bolieť, alebo Vám z nich aspoň bude na vracanie – vysvetlím neskôr. Ja ako správny amatérsky bežec som si po pravidelnom behaní aspoň 10 km v teréne myslel, že dať 30 km je len 3x viac, však to dám…Aj som dal, ale dopadol som katastrofálne. Bolo mi na omdletie, triaška, zle od žalúdka…Domov som sa doslova doplazil a z takejto „opice“ som sa liečil celý deň. Trochu som sa zľakol, či som na také niečo stavaný, ale keďže som sa onedlho mal zúčastniť 50 km dlhých horských pretekov, šiel som do toho zas…a dopadol som podobne, až na to že som sa skoro povracal tesne po dobehnutí, triaška už nebola, ale kŕče,  a nielen v nohách, boli ešte aj v noci. Ale aj napriek takému stavu som cítil, že je to už o mááálinko lepšie…
IMG_5426
Niekedy je ťažko…

Postupne som si nakladal viac kilometrov pravidelnejšie(aspoň 1x za 2 týždne cca). Postupne bol  pocit po dobehnutí  vždy o niečo lepší a lepší a lepší …Telo si skrátka len potrebovalo zvyknúť a zapamätať si, aké to je, keď sa maká 20km a viac, alebo 2 a viac hodín. No a potom  s takouto „pamäťou“ dokáže  organizmus  fungovať aj bez brutálneho tréningu.
IMG_5443
Inokedy sa Vám zdá, že letíte

Záverom by som chcel všetkým tým, ktorý chcú skúsiť, alebo neúspešne skúšajú behávať dlhšie trate, odkázať,  aby prekonali úvodné bolesti, ktorým sa jednoducho nedá vyhnúť. Oni určite prídu…  Ale bez nich nezažijete ten pocit, keď prebehnete v horách aj 20-30 km v tempe aspoň 5:50. Len tak budete mať ten pravý pocit, že lietate a popri tom  sa budete stíhať ešte aj kochať výhľadmi. A hoci tento povznášajúci pocit zažijete  tak 1x max 2x do týždňa a zvyšok sa vytrápite, no aj kvôli tomu razu sa to oplatí :).  Dlhé behy sú ako život. Väčšinou je to ťažké, bolí to a je pri tom veľa komplikácií. Ale keď už máte svoj deň,  tak to je proste ÚŽASNÉ  :):):).