Tipy a triky ako behať v blate

Správny bežec behá za každých podmienok a každého počasia. Často nám počasie pripraví aj „prekvapenie“ vo forme blata. Vzhľadom na miernejšie zimy je behanie v blate prakticky už celoročná záležitosť, ktorá nám vie beh znepríjemniť. Ako si to v blate môžete aj trochu užiť? Prinášame niekoľko tipov:

Vhodná podrážka na teniskách
možno sa to nezdá, ale vhodná podrážka Vám pomerne dobre pomôže manévrovať v blate. Najviac sa mi osvedčila podrážka, na ktorej sú „drapáky“ dlhšie a sú rozmiestnené ďalej od seba. To, že sú dlhšie, umožní lepší „záber“ v blate. To, že sú od seba, ďalej umožní, že blato sa medzi ne resp. na podrážku nelepí a podrážka sa od blata očistí sama. Vhodný a nevhodný dezén na beh v blate môžete vidieť na obr. nižšie.

nevhodná podrážka
vhodná podrážka

Rovnováha – ťažisko
platí hlavne pri zbehávaní strmších ale aj miernejších kopcov. Ťažisko máme čo najviac kolmo na terén. Inými slovami: snažíme sa minimálne zakláňať resp. minimálne brzdiť. Čím väčší záklon do zadu, tým viac sa bude šmýkať a čím viac budeme chcieť brzdiť, tým menej to budeme mať pod kontrolou.

Používať ruky
nie však tak, ako ste zvyknutý pri klasickom behaní. (pohyb pažami povedľa tela). Ruky máme roztiahnuté podľa potreby až do výšky ramien. Pomáhame si balansovať podobne, akoby sme kráčali po lane alebo “slackline“.  Pri behu po suchom teréne je pohyb paží popri tele najprirodzenejší a zároveň najvhodnejší. Avšak pri behu v blate (hlavne dole kopcom) je pohyb paží popri tele nie veľmi vhodný. Pre udržanie rovnováhy a zabránenie pádu je lepšie použiť vyššie spomenutý spôsob.

tí najlepší nepoužívajú pri behu iba nohy

Všímam si podmienky, v ktorých behám
a rátam už dopredu s niektorými možnosťami. Napríklad: hlavne na jeseň sa môže stať, že niektoré úseky v tieni sú zamrznuté a tie, kam svieti slnko, sú roztopené až na blato. Takže keď prebehneme z tieňa na slnečný úsek, okamžite nás môže šmyknúť.  Pokiaľ bežíme po snehu počas odmäku, tiež je vysoko pravdepodobné, že sa nešmykneme len na kašovitom snehu, ale aj na blate, ktoré je pod takýmto snehom. Atď. atď …

v tieni zamrznutá zem a na slnku blato

Rátať s tým, že pri každom kroku ma môže šmyknúť
nepotrebuje veľké komentáre. Keď s niečím rátame dopredu, vieme to lepšie zvládnuť, keď to potom naozaj príde :).

Tréning, tréning, tréning …
je to jednoduché. Ako pri všetkom aj pri behaní v blate a šmykľavom teréne sa dá zdokonaliť iba častým opakovaním. Zjednodušene by sa dalo povedať, že ide o „hravé“ zdokonaľovanie stability pri behu 🙂

Mišo
www.vsetkonabeh.sk

Máš aj ty nejaký tip? Napíš nám a pridáme ho do článku aj s tvojim menom !!!!